Kleszcz to jedna z tych podłości matki natury, która przypomina o sobie właśnie wtedy, gdy wraz z początkiem wiosny poza domem zaczyna być miło.

Żebyśmy nie czuli się zbyt beztrosko podczas spacerów i piknikowania te nieduże pajęczaki żerujące na kręgowcach uprzykrzają nam życie i to nawet nie poprzez swoje ugryzienie, które samo w sobie nie jest bolesne, ale przez widmo potencjalnej groźnej choroby, którą mogą nas zainfekować.

Co robić, a raczej czego nie powinno się robić, gdy „złapał Cię” kleszcz?

Nie wpadajmy w panikę.

Mogą zainfekować, ale nie muszą. Choć tych paskudnych stworzeń nie wolno lekceważyć, całe szczęście nie wszystkie zakażają. Szacuje się że od 10 do 40 proc. jest nosicielami patogenów, ale nawet ugryzienie przez takiego kleszcza nie musi skończyć się zakażeniem. Nie wolno również zwlekać z usunięciem kleszcza wbitego w skórę. Im krócej kleszcz żeruje, tym jest mniejsze ryzyko zakażenia.

Jak wyciągnąć tę małą paskudę by sobie nie zaszkodzić?

Nie wolno wyciągać paznokciami!

Istnieje ryzyko, że nie złapiemy kleszcza blisko skóry, urwiemy i część pajęczaka pozostanie pod skórą. Użyj pęsety. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnij zgodnie z kierunkiem wbicia.

Nie wolno kleszcza chwytać za brzuch!

Na ucisk wypełnionego brzucha kleszcze reagują podobnie jak ludzie (i inne stworzenia z brzuchem), a „wyciśnięta” do naszego organizmu kleszczowa zawartość może nas zainfekować. Innymi słowy: kleszczowe wymioty znacząco zwiększają prawdopodobieństwo zakażenia.

uwaga na kleszcze - jak łapać kleszcza

Nie wolno niczym kleszcza smarować!

Oliwa, benzyna, masło, lakier do paznokci…

Odcinamy w ten sposób kleszczowi dopływ powietrza i zmuszamy do wymiotów. A tego nie chcemy.

Nie przypalamy kleszczy zapalniczką!

Choć to może być kuszące, cwane kleszcze na ogień również reagują wymiotami.

Nie wyciskamy kleszcza!

Kleszcz to nie pryszcz! Wyciskając możemy również niechcący „coś” wcisnąć.

Aparat gębowy kleszczy zakończony jest zębami, którymi jest przytwierdzony do skóry żywiciela. Najlepiej jest oderwać delikwenta zdecydowanym mocnym pociągnięciem (z lekkim obrotem).

Po usunięciu kleszcza sprawdźmy czy na pewno jest cały.

Pozostawienie głowy pod skórą jest równie niebezpieczne.

Na koniec należy zdezynfekować ranę wodą utlenioną lub innym środkiem dezynfekującym w celu usunięcia pozostawionych w ranie ewentualnych patogenów.

uwaga na kleszcze

Centrum Diagnostyki Obrazowej – Rezonans magnetyczny Warszawa Centrum

Umów się na badanie! Zadzwoń: +22 623 83 13 lub +22 584 13 60