MR (ang. magnetic resonance) – czym tak naprawdę jest?

Pomysł na stworzenie maszyny sięga 1917 roku czyli na 53 lata przed jego stworzeniem.

To właśnie wtedy Johann Radon, austriacki matematyk, wpadł na pomysł, by przy użyciu promieni rentgenowskich prześwietlać pacjenta kilkanaście razy, za każdym razem obracając go o kilka stopni. W 1970 roku, kiedy znano już pierwsze komputery, dwóch uczonych G. Hounsfield i A. Cormack wykorzystało pomysł Radona i stworzyli pierwszy rezonans magnetyczny na świecie.

Pierwsze użycie rezonansu magnetycznego datuje się na rok później, w szpitalu Atkinson Morley w Londynie, Godfrey Hounsfield brytyjski inżynier elektronik, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1979 roku, użył aparatu w celu diagnozy pacjenta.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego MRI (ang. magnetic resonance imaging)) jest możliwe dzięki silnemu polu magnetycznemu, falom radiowym i obecności w naszym ciele atomów wodoru.

To one pod wpływem pola magnetycznego ustawiają się w jednym kierunku i zaczynają obracać wokoło własnej osi. Następnie na ciało człowieka skierowane zostają fale radiowe oddziałujące z jądrami wodorów. Po zakończeniu wysyłania fali radiowej przegrupowane cząsteczki powracają do stanu pierwotnego same stając się w tym czasie źródłem sygnału radiowego. Sygnały wysyłane przez atomy wodoru mają częstotliwości różniące się natężeniem w zależności od rodzaju tkanki.

Wzmocnione przez odbiornik i przetworzone przez komputer dane, tworzą dokładną mapę atomów wodoru, a tym samym obraz wewnętrznych struktur ciała człowieka.

Rezonans magnetyczny Warszawa

Rezonans magnetyczny to zestaw bardzo silnych magnesów. Jednak mimo tak wysokiego natężenia, pole magnetyczne rezonansu nie ma wpływu na organizm ludzki i pozostaje nieszkodliwe. Dlaczego tak jest?

O tym w następnych artykułach.

Centrum Diagnostyki Obrazowej – Rezonans magnetyczny Warszawa Centrum

Umów się na badanie! Zadzwoń: +22 623 83 13 lub +22 584 13 60